ERTAN HAKTANIR GİTAR

BİYOGRAFİ

Müzisyen ağabeyinden etkilenen Ertan, 12 yaşında gitar çalmaya başladı. Lise yıllarında kendi bestelerini çaldığı ve Requem adını verdiği grubu kurdu. Requem birçok konser verdi ve bu çalışmalar bir albümle sonlandı. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümüne giren Ertan müzik çalışmalarına üniversite yıllarında da devam etti ve bu dönemde İKİ isimli rock grubunu kurdu. Grup, dönemin popüler mekanı olan Hippos’da cover parçalardan oluşan repertuvarıyla her hafta sahne aldı. Stüdyo Maestro’da bir süre Selim Çaldıran ile beraber kendi bestelerinin kayıtları üzerinde çalıştı.

1998 yılında Emrah Özdamar ile tanışan Ertan, 2000’li yıllara gelindiğinde beste çalışmalarına eğildi ve Emrah’ın sözlerini yazdığı parçaların bestelerini yapmaya başladı. Bu dönem içinde kendini geliştirmek için elektronik müziğe yönelerek jingle ve reklam müziği çalışmalarına da başladı. Alp Erkin Çakmak ile çeşitli TV, radyo ve reklam müzikleri hazırladı. Star TV ve TV 8’de yayınlanan dizi ve yarışma programları için müzikler yaptı. Medya müzikleri yaptığı bu dönem içinde müziklerin çok yapay olduğuna kanaat getirerek yeniden gitarına ağırlık veren Ertan, Emrah ile çalışmalarını hızlandırdı ve 2007 yılında ‘Ormanlar Kralı’ adını verdikleri albümü tamamladı. Halen telekomünikasyon sektöründe ürün müdürü olarak da çalışan Ertan, Asfalt Dünya ile müzik çalışmalarına devam ediyor.

M. EMRAH ÖZDAMAR VOKAL

BİYOGRAFİ

Emrah’ın ilkokul çağlarında yazıya olan merakı zaman içinde müziği de içine alarak büyüdü. Komşusundan aldığı kırık gitarla başladığı müzikle ilgili çalışmalarını lise yıllarında grup çatısı altında toplayarak geliştirdi. Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması’na katılmak için kurulan grupla çalışmalarını ilerletti ve bu dönem içinde kendi yazdığı parçalar üzerine yoğunlaşmaya başladı. Hayatı sorgulayan sözler, zaman içinde yerini daha isyankar bir tavra bıraktı. Müziğe başladığı üç arkadaşı ile birlikte kurduğu Flu isimli grup, İstanbul’da bir çok mekanda sahne aldı. Daha sonra Flu’dan ayrıldı ve üniversiteyi okumak için Eskişehir’e gitti. Üniversite yıllarında, Alp Erkin Çakmak ile Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Lesistrata (Kadınların Savaşı) müzikal projesi için besteler yaptı. Proje, canlı performanslarıyla Ankara ve İstanbul’u içeren bir turneye çıktı.

Emrah, 1998 yılında beraber çalışmalarını sürdürdüğü Ayhan Karaaslan vasıtasıyla Ertan Haktanır ile tanıştı ve müzik çalışmalarını Ertan ile beraber yürütmeye başladı. 2002 yılında ‘Yol Hikayeleri’ adını verdiği teatral, uzun hikayelerin arasına birbirini takip eden şarkıları serpiştirdiği projesini sahneye koydu. Zaman içinde Ertan Haktanır ile bu projeyi geliştirdi. Aynı dönemde internet üzerinde ‘Asfalt Dünya’ adını verdiği bir platform kurdu. Platform, sanata gönül vermiş ve kendi hikayeleri olan yazarların ve müzisyenlerin toplanıp ortak çalışmalar yaptığı ve toplantılar düzenlediği bir oluşumdu. Bu dönem içinde Okan Sargın’dan gelen bir teklif üzerine yazdığı parçaları albüm haline getirme fırsatı buldu ve Ertan Haktanır, Sertan Soğukpınar ve Kadir Keskin ile stüdyo çalışmalarını hızlandırdı. Emrah, ‘Ormanlar Kralı’ albümü için çalışmaya başlayan bu gruba Asfalt Dünya ismini verdi. İnternet sektöründe çalışan Emrah müzik çalışmalarını Asfalt Dünya çatısı altında sürdürüyor.

SEFA DENİZ ALEMDAR DAVUL

BİYOGRAFİ

Türkiye’nin ilk davul okulu olan Be-bop’ın ilk öğrencilerinden biri olan ve burada Four Way Cordination tekniği ve Stil incelemeleri üzerine Selami Sevinç’den dersler alarak müzik kariyerine başlayan Deniz, 1996’dan itibaren ülkemizde ve yurtdışında birçok albüm ve konserde yer aldı. Deniz şu anda aramızda olmayan Kerim Çaplı başta olmak üzere kurucu üyelerinden olduğu Yüksek Sadakat, Playground, Peri ve Ada’nın davullarını üstlendi; aynı zamanda Bagdat Avenue, Mor ve Ötesi, Redd, Eyyam ve Gür Akad gibi önemli isimlere de eşlik etti.

Çalışmaları ile Hürriyet Altın Kelebek Ödülü (2006-Yüksek Sadakat) ve Roxy Müzik Yarışması 1.Ödülü (2000 Bagdat Avenue , 2002 Playground) gibi ödüller kazanmayı başaran Deniz, Ada ile ülkemizi Avrupa Jazz Festivali’nde de (Festa Europea Della Musica 2009) temsil etti.

Progressive rock ve jazz türlerinde de albüm çalışmalarına ve canlı performanslara imza atan Deniz, Hair ve Jesus Christ Superstar müzikallerini teatral bir konserde canlandıran bağımsız bir topluluğun kordinatörlüğünü ve davulcuğunu da yaptı. Bu dönemde Anadolu ve sınır ülkelerimizin bazı köylerindeki çocuklar ile müzik ve ritim çalışmaları yaptı. Deniz, aynı zamanda Ruh ve Sinir hastalıkları merkezlerindeki hastalarla "ritim ile rehabilitasyon"u amaçlayan bir dizi gösteriler ve çalışmalar yaptı. Deniz halen bu çalışmalarına devam etmektedir.

Başarılı bir eğitimci de olan Deniz 2004 - 2010 seneleri arasında öğretmenlik yaptığı Hisar Eğitim Vakfı Kemerköy İlköğretim Okulu’ nun ilk perküsyon kulübünü kurdu ve branş öğretmeni olarak ana sınıfı, ilköğretim ve lise öğrencilerine perküsyon ve davul dersleri verdi. Öğrencileri KASDAV liseler arası müzik yarışmasında 2007’de üç dalda da birincilik olmak üzere, takip eden üç yıl boyunca birinci oldu ve ülkemizi İtalya’da San Remo müzik festivali GEF ‘de temsil etti. Enka, HEV, TED, İstek, Koç ve Sabancı gibi okulların festivallerde sorumlu öğretmen olarak görev yaptı ve sahne aldı. Marmara, Yeditepe, Mimar Sinan, Bilgi, Başkent ve Bilkent gibi üniversitelerde de söyleşiler yaptı ve konserler verdi.

ALPAY PALA BAS GİTAR

BİYOGRAFİ

Müzsiyen kimliğinin yanısıra aynı zamanda başarılı bir mimar olan Alpay, müzige klasik gitarla klasik eserler çalarak basladı. Bas gitarla ilk tanışması ise lisede kurdukları amatör rock grubunda gerçekleşti. Mimar Sinan’daki üniversite egitimi icin İstanbul’a gelen Alpay, birkaç sene sonra ilk cover grubu olan Dont 'a katılıp Rockhouse ve Alt Kemancı gibi mekanlarda çaldı. Ardından grunge coverları icra eden Lemmings ile bir zamanların kült mekanı Flatline'da 3 seneye yakın sahne aldı. Lemmings’in dagılmasının ardından Sapresti ve Search ile Flatline da çalmaya devam etti. 2000’lerin başında Peach ile kaydettikleri 'Coffee' şarkısı "Komple Kayıp" adli bir toplama albumde yer aldı ve grupla beraber 3 sene boyunca Bronx ve Guitar Cafe gibi mekanlarda sahne aldı.

Alpay, birkaç sene ara verdiği müzik çalışmalarına Tiktak ile geri döndü ve grupla beraber çesitli konser ve video klip çalışmalarında yer aldı. Daha sonra katıldığı Suitcase ile de hem cover performanslarını sürdürdü, hem de çıkış albümleri 'Bildiğin Her Şeyi Unut''ta çaldı.

2009 senesinde daha önceden Playground’da beraber çalıştıkları Deniz Alemdar aracılığı ile Asfalt Dünya’ya dahil oldu ve dörtlünün 2012’nin Kasım ayında çıkan ikinci stüdyo albümü "Büyük Yollar" albümü için beraber çalıştılar.

Alpay’ı en çok etkileyen müzisyenler Pink Floyd, Dire Straits, Supertramp, Iron Maiden, Marillion ,Van Halen , Pearl Jam, Alice in Chains , Soundgarden, Mad Season, Faith No More, Tool, Metallica, Megadeth, King Crimson, Camel, Level 42, Rush, Riverside, Erik Truffaz, Spyro Gyra, Kings of Convenience, Feist ve Jamiroquai’dır.

Alpay’ın en çok etkilendigi ve örnek aldıgı bascılar ise Steve Harris, John Illsley, Stuart Zender, Tony Levin, Jeff Ament , Flea, Mark King ve Jaco Pastorius’dur.

ASFALT DÜNYA

 • 1997

  Serüven başlıyor...

  Temelleri 1997 yılına kadar uzanan Asfalt Dünya, kurucusu Emrah Özdamar ile Ertan Haktanır’ın müzik çalışmalarını beraber yürütmesi ile başladı. Özdamar’ın yazdığı söz ve bestelere Haktanır düzenlemeler yaptı. Yapılan çalışmalar sonraki yıllarda ‘Zihin Egzersizleri’ ve ‘Yol Hikayeleri’ adını verdikleri teatral, uzun hikayelerin arasına birbirini takip eden şarkıların serpiştirildiği bir proje olarak sahneye koyuldu. Emrah Özdamar, zaman içinde Ertan Haktanır ile bu projeyi geliştirdi ve bu konserlerde ikiliye çeşitli sanatçılar eşlik etti.

  Özdamar daha önceleri internet üzerinde kurduğu ve sanata gönül vermiş, kendi hikayeleri olan, yazarların ve müzisyenlerin toplanıp ortak çalışmalar yaptığı, toplantılar düzenlediği bir oluşum olan Asfalt Dünya’yı da grup ismi olarak belirledi.

 • 2004

  İlk albüm hazırlıkları...

  2004 yılında albüm kararı alındığında Emrah Özdamar ve Ertan Haktanır’a bas gitarda Kadir Keskin ve davulda Sertan Soğukpınar katıldı. Anlaşılmış bir plak şirketi olmadığı için albüm kayıtları teknik ve maddi nedenler yüzünden 2004 yılında başladı ve 2006 yılı sonunda tamamlandı. Bu sıralarda Pasaj Müzik ile albüm anlaşması imzalandı. Albümün çıkışa hazır hale gelmesi ile ‘Ormanlar Kralı’ adını verdikleri albüm, 2007’nin Haziran ayında piyasaya çıktı.

 • 2007

  Ormanlar Kralı

  Ardından yayınlanan ilk video klip, ‘Beni Severmiş O’ şarkı sözleri, duruşu ve vokal tarzıyla büyük bir hayran kitlesi yakaladı ve şarkı birçok listede üst sıralara kadar yükseldi. Grup, PowerTürk’ün ‘En İyi Klip’ (Beni Severmiş O) ve ‘En İyi Web Sitesi’ ödüllerine aday gösterildi. Asfalt Dünya’nın resmi web sitesi aynı zamanda Altın Örümcek ödülünü kazanmayı başardı.

  Daha sonra albümde yer alan Zaman, Sakın, Katil, Son ve Sakın isimli parçalarına video klip çeken grup, 2007 ve 2008 yılları içinde birçok festivalde sahne aldı.

 • 2012

  Büyük Yollar

  2009 yılında kan değişikliğine giden gruba; davulda Yüksek Sadakat, Playground,  Peri ve Kerim Çaplı gibi müzisyen ve gruplarda müzik çalışmaları yapmış ve halen Hisar Eğitim Vakfı okullarında uzman öğretmen olarak çalışan Deniz Alemdar dahil oldu. 2010 yılının Temmuz ayında da gruba basta Alpay Pala dahil oldu.

  Güçlü şarkı sözleri ve teatral sahne performanslarıyla ilk günden beri dikkatleri üstüne çeken Asfalt Dünya, 2012’nin Kasım ayında ikinci albümü ‘Büyük Yollar’ ve ‘Tanımadan Önce’ klibiyle geri dönüyor.